Filmy kina niezależnego

Chociaż kiedyś filmy z kina niezależnego były traktowane jako gorsze, to w dzisiejszym odbiorze kino to jest bardzo dobrze oceniane. Kino niezależne ma jedną zasadę, jeżeli pokazują się pieniądze kończy się wolność i niezależność. Taka jest niestety smutna prawda. Pierwsze co przychodzi na myśl to od czego to kino ma być niezależne? Niezależne od wielkiego przemysłu, od Hollywood.

Jest to oczywista i prosta prawda, ale nie oddaje całkiem sensu. Początki kina niezależnego to konflikt pomiędzy filmowcami chcącymi tworzyć kino a Edisonem, który chciał opatentować wszystkie swoje wynalazki. Na szczęście dla kina werdyktem z roku 1912 sąd dał dostęp filmowcom do wszelkich opatentowanych przez Edisona technik. Jak widać, już prawie sto lat temu doszło do pierwszego konfliktu między ludźmi, którzy chcieli robić filmy a ludźmi dla których najważniejszy był zysk.

Dlatego właśnie „niezależność” oprócz tego, że brzmiała dumnie, oznaczała również coś gorszego. Dlaczego gorszego, bo znaczyło niskobudżetowe. Przełomowe okazały się lata sześćdziesiąte, dokonała się wówczas wymiana pokoleń filmowców. Przyszli tacy, którzy chcieli przełamać konwencje i sięgnęli po to co najlepsze horrory, fantastykę. W dzisiejszych czasach już trudno znaleźć taką tematykę, która jednoznacznie byłaby kojarzona z kinem profesjonalnym lub kinem niezależnym, oba kina są wymieszane i wzajemnie się przenikają.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych festiwale były miejscami gdzie kino niezależne w pełni mogło pokazywać wszystko, co ma najlepszego, duży w tym udział miały stacje telewizyjne. Wielu znanych reżyserów właśnie w taki sposób rozpoczynało karierę. Powoli gdy wydawało się że kino niezależne zacznie umierać nowe technologie cyfrowe przyszły im z pomocą. Powstawały filmy, które zajmowały się dystrybucja produkowanych filmów kina niezależnego. Lata osiemdziesiąte to wielkie sukcesy Soderbergh`a czy Tarantino, wówczas przez chwilę można było uwierzyć że to kino niezależne będzie wizytówką przemysłu filmowego ze Stanów.

Powiązane:

Wszelkie prawa zastrzeżone - 2008 - 2010. Strona porusza tematykę stacji radiowych i muzyki, która jest tam prezentowana słuchaczom.