Twórczość filmowa – początki

Analizując pierwsze dwadzieścia lata istnienia kinematografii i sprawdzenie, jakie były zrealizowane filmy polskie pozwoli wyrobić sobie pewne zdanie na ten temat i zauważymy charakterystyczne cech ówczesnej kinematografii. Początek to pierwsze siedem lat istnienia filmów, właściwie krótkich filmów i pierwsi nasi twórcy między innymi: Lebiedziński, Matuszewski, Prószyński.

Po nich jest dwuletnia przerwa w twórczości i w roku 1907 znowu zostają wznowione polskie produkcje. Za nagrywanie filmów biorą się osoby, które dotychczas miały swoje kina, jest to związane ze znacznym ożywieniem Jak również tym, że uległ zmianie system dystrybucji filmów i praw do nich. Dotychczas filmy musieli kupować od teraz jest dostępny system koncesji, który umożliwia wypożyczenie kopii filmu na określony w koncesji czas. Kolejny element wpływający na ożywienie na rynku ówczesnej kinematografii to wydłużenie czasu trwania filmów, zawdzięczamy to wynalazkowi, jaki przedstawił Kazimierza Prószyński.

Wprowadzenie tych zmian miało bardzo dobry wpływ na rynek kina, zainteresowali się nim widzowie bardziej wymagający, dzięki zwiększeniu i popularności kin filmy zaczęły lepiej i szybciej krążyć na rynku kinowym. To dla odmiany spowodowało, że kiniarze żeby mieć Jak najwięcej klientów sami zaczęli produkować własne filmy. Pośród filmów nakręconych w roku 1907 znajdziemy takie pozycje jak „Alarm straży pożarnej” oraz nagranie z „Fabryki kapeluszy” z Warszawy. Były to dwa filmy wyprodukowane przez warszawskiego kinematografa. Cyrk Edisona zasłyną nagraniem dwóch filmów, jeden to bardzo słynny dokument z pogrzebu Stanisława Wyspiańskiego oraz Kraków w kinematografie, oba projekty powstały pod inspiracją ówczesnego prezydenta Krakowa. Filmy oczywiście realizowane były na potrzeby konkretnego kina ale również miały promować dane miasto, którego reportaż dotyczył. Był to atrakcyjny materiał dla kin z inny zakątków kraju lub nawet Europy, pokazanie miasta z innej części kontynentu, więc takie produkcje rosły w siłę i stały się bardzo popularne.

Powiązane:

Wszelkie prawa zastrzeżone - 2008 - 2010. Strona porusza tematykę stacji radiowych i muzyki, która jest tam prezentowana słuchaczom.